• ای موبو
  • /
  • اخبار
  • /
  • ویدئو جذاب از مریخ نورد ناسا؛ کاوشگری با امکانات فرازمینی

ویدئو جذاب از مریخ نورد ناسا؛ کاوشگری با امکانات فرازمینی

ویدئو جذاب از مریخ نورد ناسا؛ کاوشگری با امکانات فرازمینی

“پشتکار” یا “استقامت” نام اخرین فرستنده ی زمینی بر روی مریخ است که این اواخر به درستی فرود آمد. در ادامه قصد داریم به آخرین مریخ نورد ناسا بپردازیم.

فرود موفقیت آمیز

پنجشنبه ۳۰ ژوئیه 2020 بود که ناسا خبر از ارسال کاوشگری به نام استقامت را به طرف مریخ داد. حال پس از طی شدن 7 ماه این کاوشگر به سطح مریخ فرود آمده است.

perseverance rover 1024x683 - ویدئو جذاب از مریخ نورد ناسا؛ کاوشگری با امکانات فرازمینی
مریخ نورد

مریخ نورد ناسا از فلوریدا به مقصد  گودال «جزرو» در سیاره قرمز مریخ پرتاب شد. طبق فرضیه دانشمندان ناسا جزرو در حدود 4 میلیارد پیش دریاچه بوده است و به همین دلیل آن را بهترین مکان ممکن برای تحقیق و جستجو متصور شدند. جزرو در واقع گودالیست که از برخورد یک شهاب سنگ به وجود آمده که عمقی نزدیک به ۲۵۰ متر دارد.

هدف مریخ نورد استقامت

از سال 1971 مریخ نوردانی از کشور های چین و آمریکا به مریخ فرستاده شدند که هر کدام بنابه دلایلی موفق نبودند. این کاوشگر ها تا سال 1997 ثابت بودند و قادر به حرکت نبودند. تا اینکه بعد از آن اولین ربات‌های متحرک به مریخ فرستاده شدند. این ربات ها توانایی پیمودن سطح مریخ را داشتند. و با این کار شگفتی عجیبی در تحقیق و جستسجو در فضا رخ داد. قابلیت تحرک کاوشگران این امکان را برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر فراهم کرد و باعث گسترده شدن دانش زمینیان از سیاره مریخ شد.

NASA Pereseverance Rover Entry 1024x768 - ویدئو جذاب از مریخ نورد ناسا؛ کاوشگری با امکانات فرازمینی
هدف مریخ نورد استقامت

در درجه ی اول هدف مریخ نورد پشتکار، فرود موفق و سالم بود که میسر شد. هدف بعدی این کاوشگر تحقیق روی مسائل علمی ای چون تعیین وضعیت آب و هوای سیاره،  مطالعات اختر زیست‌شناسانه،نمونه برداری از سنگ ها و حیات میکروسکوپی این سیاره میباشد. اما مهم ترین و اصلی ترین هدف این مریخ نورد بررسی شرایط جهت هموار کردن اعزام انسان به سیاره هایی همچون مریخ میباشد.

بیشتر بخوانید...  7 نکته مهم در خرید تبلت؛ رعایت پنجمین نکته از نون شب هم واجب تره

تجهیزات و امکانات مریخ نورد ناسا

این کاوشگر بزرگترین، سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین کاوشگر ناسا است که به سیاره سرخ ارسال است.

پشتکار، مجهز به  ۲۳ دوربین مختلف است که خود رکوردی قابل توجه بین فرستندگان به مریخ محسوب میشود. وظیفه ی این دوربین ها ارسال تصاویر دقیق و با کیفیت با جزئیات آن به مهندسان و دانشمندان میباشد. همچنین این دوربین ها قادر به ارسال تصاویر رنگی و سه بعدی نیز میباشند.

1000x563 cmsv2 878e49b4 9a72 5f5b b6f5 fb122498968e 4771290 - ویدئو جذاب از مریخ نورد ناسا؛ کاوشگری با امکانات فرازمینی
کاوشگر ناسا

دوربین های با کیفیت تمام ماجرا نیست. شگفتی بعدی ناسا ارسال یک هلی‌کوپتر کوچک همراه مریخ‌نورد پشتکار است. نام این این هلی‌کوپتر کوچک نبوغ است که قرار است در جو مریخ پرواز کند. این هلی‌کوپتر بسیار مجهز و خاص است بطوریکه روی آن نزدیک به سال کار شده است.

همچنین این کاوشگر می‌تواند به کمک سامانه ی طراحی شده ی خود توسط ناسا، از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ، اکسیژن تهیه کند.

شما چه اطلاعات دیگری از این کاوشگر دارید؟؟ برای آی موبو کامنت بزارید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.