قانون جدید واتساپ: حریم خصوصی ات برای فیسبوک!

whatsapp - قانون جدید واتساپ: حریم خصوصی ات برای فیسبوک!

واتس اپ، همان پراستفاده ترین اپلیکیشن پیام رسان جهان که با امکانات و بروزرسانی هایش در رقابت با تلگرام، چنگی به دل نمیزد؛ در اقدامی جنجالی بازهم کاربرانش را از خود دلخور کرده است. طبق شرط جدید واتساپ، کاربران این اپلیکیشن تا تاریخ 8 فوریه 2021 (20 بهمن 1399) مهلت دارند که یا با قانون اشتراک اطلاعات و حریم خصوصی مخاطبان خود با فیسبوک موافقت کنند یا برای همیشه با این  برنامه خداحافظی کنند.

واتساپ؛ بد قول ترین اپلیکیشن دنیا

زمانی که سال 2014 مارک زاکربرگ با خرید شرکت واتساپ، آن را تحت مالکیت فیس بوک دراورد، این قول را داد که یکی از مهم ترین سیاست های این برنامه، داشتن کمترین میزان اطلاعات شخصی از کاربران خود باشد. اما حالا و بعد از گذشت 7 سال این نرم افزار به قول خود پایبند نبوده و تضاد بسیار  چشمگیری در سیاست های حال حاضر و 7 سال پیش خود به چشم میخورد.

هرچی که تو گوشیم دارم مال تو!

به هر حال واتساپ با تمام بدقولی هایش کمتر از یک ماه دیگر این سیاست خود را اجرایی میکند و استفاده کنندگان این برنامه تا 20 بهمن فرصت دارند که این مسئله را بپذیرند. در واقع میشود گفت که با قبول این شرط، ما یک کپی از گوشی خود را تقدیم فیسبوک کرده ایم.

مسئله ی جالبتر هم آن که در صورت نپذیرفتن این شرط، دیگر کاربران حق استفاده از این برنامه را ندارند.

این قانون، به همین تازگی توسط یک نوتیفکیشن (اعلان) در اپلیکیشن واتساپ اعلام شد و با هدایت کردن کاربر به پیام خود این امکان را فراهم میکند که با ضربه زدن روی گزینه ی مدنظر، با تمام شرایط جدید واتساپ موافقت کند.

بیشتر بخوانید...  سیگنال و تلگرام رکورد زدند، واتساپ موقتا کوتاه آمد!

برخی از اطلاعاتی که فیسبوک طبق قانون جدید واتساپ به آن دسترسی پیدا میکند عبارتند از: آدرس آی‌پی، نام پروفایل‌ها، تصویر پروفایل‌ها،داده‌های تشخیصی (Diagnostic Data) ، شماره موبایل، شماره موبایل فهرست مخاطبان گوشی، موقعیت مکانی، مدل گوشی، سیستم‌عامل، میزان باتری، قدرت آنتن‌دهی، مرورگر، سرویس‌دهنده‌ی اینترنت، زبان، منطقه‌ی زمانی و …

whatsapp privacy - قانون جدید واتساپ: حریم خصوصی ات برای فیسبوک!

تازه این تمام ماجرا نیست و واتساپ طبق قانون جدید خود این حق را هم برای خود قائل میشود که هر آنچه از اطلاعات کاربر بدست می آورد را با شرکت های زیر مجموعه ی خود هم به اشتراک قرار دهد. علاوه بر همه ی این ها اطلاعات مربوط به پرداختی ها و معاملات انجام شده از طریق این اپلیکیشن هم از جمله مواردیست که واتساپ به آن ها دسترسی پیدا میکند.

علت قانون جدید واتساپ چیست؟

هنوز هم مشخص نیست فیسبوک این حجم از اطلاعات را برای چه منظوری میخواهد اما طبق گفته ی شرکت واتساپ مقصود از این حرکت اقدامات تحقیقاتی، کمک به انجام بهتر امور، سرویس دهی بهتر و بیشترو … میباشد.

آیا قانون جدید واتساپ باعث ضرر مالی سنگینی برای این شرکت میشود؟

در این چند ساله بسیاری از کاربران نرم افزار های پیام رسان روی مسئله حفظ حریم خصوصی حساس تر شده اند. و در این بین شرکت ها یا اپلیکیشن هایی هم بوده اند که با اهمیت ندادن به حفظ حریم شخصی و جدی نگرفتن قوانین آن مرتکب ضرر های مالی سنگینی شده اند. فیسبوک و واتساپ هم از این موارد مستثنی نیستند و ممکن است با اعمال این سیاست تعداد زیادی از کاربران و حتی حامیان خود را از دست داده و از این حیث ضرر زیادی متحمل شود.

بیشتر بخوانید...  فناوری Mi air ؛شارژر بدون سیم شیائومی

علاوه بر این سیاست جنجالی، نحوه ی اعلام خبر آن به کاربران هم زیاد جالب نبوده و خود بهانه ی دیگری برای دلخوری و از دست دادن تعدادی دیگر از کاربران خود است. واتساپ در سیاست حریم خصوصی خود از کلماتی حقوقی و تخصصی و غیر قابل فهم برای افرادی با اطلاعات نسبتا کم استفاده کرده است. و با عدم انتشار یک خبر رسمی برای کاربران خود، میشود گفت که به تمام کسانی که از نرم افزار واتساپ استفاده میکنند یک نوع بی احترامی کرده است.

برنامه ی جایگزین واتساپ

بطور کلی، تلگرام از اپ های بهترین پیام رسان میباشد و با امکانات مخاطب پسند، سرعت بالا و حتی رمز گذاری اطلاعات، همیشه یک نرم افزار دوست داشتنی و محبوب بین کاربران خود به حساب میرود. اما متاسفانه با حکم قضایی تلگرام دو سالی میشود که در کشورمان فیلتر است و دسترسی کاربران ایرانی بدون نرم افزار های واسطه به آن ممکن نیست. به همین دلیل با شروع فیلترینگ تلگرام تعداد زیادی از ایرانیانی که از این اپ استفاده میکردند روانه ی واتساپ شدند و با این سیاست جدید فیسبوک به دنبال جایگزینی برای نرم افزار واتساپ میگردند.

signal 1024x577 - قانون جدید واتساپ: حریم خصوصی ات برای فیسبوک!

با فیلتر شدن تلگرام و زیر پا گذاشته شدن حریم خصوصی توسط واتساپ، اپلیکیشن سیگنال میتواند گزینه ی مطلوبی برای جایگزینی این دو نرم افزار باشد.

البته با انتشار این خبر، تعداد زیادی از کاربران واتساپ روانه ی سیگنال شدن و این هجوم غیر ناگهانی و غیر منتظره باعث کندی سرور های سیگنال برای مدت کوتاهی شد.

اما خب به هرحال کاربران کمتر از یک ماه فرصت دارند که قبول کنند آیا میخواهند با واتساپ ادامه دهند یا خیر؟!

بیشتر بخوانید...  7 نکته مهم در خرید تبلت؛ رعایت پنجمین نکته از نون شب هم واجب تره
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.