فناوری Mi air ؛شارژر بدون سیم شیائومی

mi air - فناوری Mi air ؛شارژر بدون سیم شیائومی

شیائومی در آخرین روزهای ژانویه ی 2021 و در اقدامی جذاب ، موفق به ساخت یک شارژر کاملا بی سیم برای دستگاههای الکترونیکی شد. این محصول جدید، که Xiaomi Mi Air Charge Technology نام دارد، در حقیقت سیستمی برای شارژ بدون سیم است و طبق ادعای شیائومی می‌تواند دستگاه‌ها را از راه دور و بدون هیچ گونه اتصالی، حتی زمانیکه در فاصله ی چندین متری از دستگاه هستند را شارژ کند. البته لازم به ذکر است که طبق اعلام مسئولین این شرکت، این دستگاه هنوز تنها معرفی شده است و تا اطلاع ثانوی هیچ دستگاهی برای پشتیبانی از Mi air مجهز نمی شود. تاریخ دقیق عرضه ی این سیستم شارژ همچنان مشخص نیست اما در آینده اعلام خواهد شد.

Xiaomi Air charger - فناوری Mi air ؛شارژر بدون سیم شیائومی

خانه ی هوشمند بدون سیم

شیائومی این تکنولوژی را با این هدف ساخته است که زمینه را برای واقعی کردن رویای داشتن خانه ی کاملا بدون سیم را فراهم کند. به‌ لطف Mi air charger، علاوه بر گوشی های هوشمند، تمام دستگاه های حاضر در اتاق پذیرایی مثل اسپیکر و لامپ و دستگاه‌های مربوط به خانه‌ی هوشمند نیز می توانند بدون نیاز به هرگونه اتصالی، به صورت همزمان از یک منبع واحد شارژ شوند. نکته ی جالب توجه اینجاست که طبق اعلام این شرکت، موانع فیزیکی موجود در خانه نیز نمی توانند بر روی قدرت این دستگاه اثرگذار باشند و حتی در صورت وجود موانع نیز تاثیری روی کاهش توان شارژ این دستگاه ندارد. در ادامه روابط عمومی شرکت شیائومی اعلام کرده است که این تکنولوژی در آینده ی نه چندان دور قادر به شارژ کردن ساعت‌های هوشمند، مچ‌ بندهای هوشمند و دیگر گجت‌های پوشیدنی نیز خواهد بود. شیائومی به حداکثر فاصله‌ی مجاز گجت‌ها از فرستنده اشاره نکرده و فقط گفته می‌توانند تا فاصله‌ی چند متری شارژ شوند. همچنین این شرکت مدعی شده است که موانع فیزیکی کارایی شارژ را کاهش نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید...  شيائومي Mi 9T Pro ، متوازن و خوش ساخت

فناوری به کار رفته در Mi air

فناوری اصلی سیستم شارژ از راه  دور شیائومی، بر مبنای موقعیت ‌یابی و انتقال انرژی در فضا طراحی شده است. دستگاه شارژ جدید  ساخته شده توسط شرکت شیائومی که منحصرا توسط این شرکت ساخته شده است، در درون خود از پنج آنتن تداخل فازی استفاده می‌کند که می‌توانند به ‌صورت دقیق، مکان گوشی هوشمند را تشخیص بدهند. سپس یک آرایه‌ ی کنترل فازی متشکل ‌از ۱۴۴ آنتن موج‌هایی که پهنایشان به میلی‌متر می‌رسد را مستقیما ازطریق تکنیک Beamforming به گوشی هوشمند ارسال می‌کند. شیائومی همچنین آنتن‌های کوچکی را مخصوص گوشی‌های هوشمند طراحی کرده است که از آنچه شرکت چینی به‌ عنوان «آنتن راهنما» (Beacon Antenna) و «آرایه‌ی آنتنِ گیرنده» یاد می‌کند، بهره‌مند هستند. طبق اخبار، آنتن راهنما اطلاعات مربوط به موقعیت ‌یابی را با مصرف انرژی پایین پخش کرده و سپس آرایه‌ی آنتن گیرنده که خود شامل ۱۴ آنتن است ، سیگنال‌های موج میلی ‌متری را که توسط دستگاه شارژر ساطع شده‌اند، ازطریق مدار یکسوساز (Rectifier) به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. طبق اخبار منتشر شده، این دستگاه اندازه‌ ی بزرگی دارد و می‌تواند با سرعت ۵ وات گوشی هوشمند را شارژ کند.

Mi air charger 1 - فناوری Mi air ؛شارژر بدون سیم شیائومی

نتیجه گیری

البته باید بگوییم که این نخستین باری هم نیست که چنین تکنولوژی جذابی معرفی می‌شود. اوپو در آوریل ۲۰۲۰ از فناوری شارژ بدون ‌سیم از راه دور رونمایی کرد و در ویدیوی مربوط به آن، فرایند شارژ گوشی اوپو رینو Ace Infinity نشان داده شد ولی این فناوری هیچ‌ وقت به دست کاربران نرسید. با توجه به اینکه مسئولین شرکت شیائومی نیز تاریخ دقیقی برای عرضه ‌ی این تکنولوژی را اعلام نکرده اند و اصلا مشخص نیست که آیا این فناوری به دست کاربران می‌رسد یا نه؟! هنوز نمیتوان به طور قطعی گفت که این پروژه به شکل کاملا موفقی قابل بهره برداری است. اما به هر حال، این تکنولوژی جدید می تواند مسیر را برای رسیدن به خانه هوشمند بدون سیم و شارژر های بی سیم از راه دور هموار تر می کند.

بیشتر بخوانید...  مشخصات هندزفری بلوتوثی شیائومی
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.